Tabor

bus2204Od lat dwudziestych XX wieku kursują po Lublinie autobusy, łączące ze sobą dzielnice miasta, centrum z przedmieściami, mieszkańców z pracą i uczniów ze szkołami. Pojazdy te z biegiem lat stawały się coraz sprawniejsze, coraz doskonalsze i coraz większe. Od małych, powolnych samochodów ewoluowały do dwunastometrowych niskopodłogowców i ogromnych rozmiarów przegubowców. Od 1953 roku komunikację współtworzą elektryczne autobusy - trolejbusy.

 

Obecnie, po Lublinie kursuje około 350 pojazdów komunikacji miejskiej. Jedne z nich służą mieszkańcom dopiero od roku, będąc wzorem nowoczesności, inne zaś wpisują się w krajobraz miasta od ponad 20 lat.  W katalogu zapoznać można się z lubelskimi autobusami i trolejbusami - spotykanymi na codzień, a także od dawna nieobecnymi.  Wykazy i ilostany znajdują się w dziale spisów.

Katalog trolejbusów

 

Podkategorie

2008-2011

W 2008 roku pojawiły się pierwsze od lat fabrycznie nowe autobusy - Solarisy. Wkrótce dołączyła do nich gromada Mercedesów - już w barwach miejskich. Rok 2010 przyniósł mnóstwo nowych modeli używanych autobusów prywatnych - oczywiście w barwach miejskich. W 2011 roku do taboru zaczęły dołączać niskopodłogowce zakupione za środki z Unii Europejskiej. Czytaj więcej.



1996-2007

W 1996 roku zakupiono pierwsze niskopodłogowe Jelcze i Neoplany w wygiętym malowaniu. Odmieniły one obraz komunikacji na lepszy. Kilkuletnie dostawy wysunęły lubelską komunikację do krajowej czołówki pod kątem wymiany taboru. Wkrótce przyszły jednak lata trudniejsze i posiłkowano się zakupami używanych mercedesów. W międzyczasie, prywatni przewoźnicy zaczęli sprowadzać używane MANy i Mercedesy. Czytaj więcej.

 

1978-1994

W 1978 roku pojawiły się Jelcze-Berliety, a w 1982 roku - Ikarusy. Te wozy zdominowały lubelski tabor w latach 80-tych i przez długie lata królowały na ulicach. Dopiero po 1989 roku do Lublina mogły trafić inne modele. Pierwsze były używane MANy i Fiaty, a później na próbę zakupiono zmodernizowane Jelcze 120M. Czytaj więcej.



1945-1977

Po wojnie, z braku taboru, do przewozów wykorzystywano najpierw ciężarówki, a później odbudowane w warsztatach autobusy z demobilu. Dopiero później zakupiono Mavagi z Węgier, a nastepnie - Ikarusy. Uruchomienie produkcji autobusów w kraju opóźniało się, a gdy już ruszyła - to krajowe Sany okazały się mało trwałe i za mało pojemne. Dopiero od 1965 roku dostarczane były odpowiednio duże autobusy - Jelcze-Ogórki. Czytaj więcej.

 

x3951 159 750x3935 2014

Trolejbusy w Lublinie pojawiły się w 1953 roku. Przez szereg lat eksploatowane były radzieckie JaTB, czechosłowackie Skody, radzieckie ZIU-tki, a później polskie Jelcze. Dziś tabor stanowią polskie Solarisy Trollino i Ursusy. Czytaj więcej.

 

gdyniatroll

Gdyńskie trolejbusy - opisy modeli, historia, technika, eksploatacja.

Wykazy i ilostany eksploatowanych i wycofanych pojazdów komunikacji miejskiej - autobusy i trolejbusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, wykazy autobusów Miejskiej Komunikacji Prywatnej, firmy Irex oraz Autobusowego Konsorcjum Lubelskiego.

Pojazdy zachowane jako zabytkowe, związane z historią lubelskiej komunikacji miejskiej.

9tr zaj 100

Inne informacje związane z taborem.

x8341-title

Opisy wybranych modeli warszawskich autobusów z początku XXI wieku.

Nową epokę stylistyczną rozpoczął Solaris Urbino 15 w 1999 r. Wkrótce dołączyły do niego kolejne niskopodłogowce we wszystkich kategoriach wielkościowych - mini, midi, maxi i mega. Na początku XXI wieku tabor stawał się w coraz większym stopniu niskopodłogowy. Dominowały marki Solaris i MAN, a od 2012 r. dołączył Mercedes. Autobusy posiadają coraz więcej elektroniki i spełniają coraz bardziej rygorystyczne normy czystości spalin. Zobacz modele.