Dla poprawy sytuacji taborowej, związanej z awaryjnością posiadanego taboru, MPK zakupiło w marcu 2011 roku 18-letni autobus Mercedes O405GN, użytkowany wcześniej w PKS Łódź. W Łodzi mercedes użytkowany był na liniach zatramwajowych, obsługowanych przez PKS.Pierwotnie autobus eksploatowany był w EVAG Essen.

2342-2011-04-06

Mercedes O405GN #2342 na al. Racławickich. fot. Sławek Kołodziej 2011-04-06

 

Mercedes O405GN to przegubowa odmiana znanego, niskopodłogowego modelu Mercedes O405N. Dwie sekcje autobusu połączone są obrotnicą firmy Mercedes, umożliwiającą wzajemne odchylanie się członów w pionie i w poziomie. Silnik umieszczony jest w tylnej części, w lewym tylnym narożniku i napędza poprzez skrzynię biegów i wał napędowy oś tylną - portalowy most napędowy. Autobus produkowany był w wersji 3- lub 4-drzwiowej, z czego pierwsze dwa wejścia są bezstopniowe, a w pozostałych jest jeden schodek. Jednostkę napędową stanowi silnik Mercedes OM447hlA - 11-litrowy Diesel. Jest to taki sam silnik jak w autobusach solowych, tyle że bardziej wysilony.

Zmęczony eksploatacją w Polsce i w Niemczech autobus doprowadzano do stanu używalności przez prawie 2 miesiące. Pomimo iż autobus miał dokonaną naprawę blacharską w tylnej części nadwozia i był lakierowany, to nie otrzymał barw miejskich i pozostał w żółtym kolorze - wywodzącym się jeszcze z Essen. Mercedes otrzymał numer 2342 i skierowano go na linie obsługiwane przez autobusy przegubowe.

Autobus odstawiono w 2018 r. po dostawach przegubowych Solarisów Urbino 18. Trafił on na złom do Siedlec.