Strona Lubus to hobbystyczny serwis informacyjny o transporcie miejskim, motoryzacji i technice. Strona istnieje od 20 sierpnia 2009 r. i jest kontynuacją strony Bus2248 oraz serwisu o lubelskich rozkładach jazdy i liniach.

LuBus opiera się na systemie CMS Joomla.

DSC 0724-2

Autor strony:

Jacek Pudło

Jestem osobą o szerokich zainteresowaniach. Szczególnie interesuje mnie technika i motoryzacja. Wychodzę z założenia, że najlepiej zajmować się tym, co się lubi. Wtedy człowiek czuje spełnienie i jest szczęśliwy.

Promuję zainteresowanie techniką, a do tego lubię opowiadać o motoryzacji i transporcie. Stąd strona Lubus jest serwisem informacyjnym, gdzie dzielę się swoimi zainteresowaniami.

Urodziłem się w 1988 roku w Lublinie. Za młodych lat interesowały mnie: technika, elektryczność, rysowanie i motoryzacja. W 2001 roku zacząłem dojeżdżać do gimnazjum komunikacją miejską. Koledzy z klasy interesowali się ciężarówkami i autobusami, więc i ja rozszerzyłem zainteresowania o tą tematykę. 15 czerwca 2002 r. utworzyłem własną stronę internetową z rysunkami autobusów, a później zacząłem dodawać zdjęcia na fotogalerię transportową TWB (obecnie phototrans.eu).

Najbardziej interesowała mnie budowa autobusów i trolejbusów - silniki, podwozia i mosty napędowe.

Aby połączyć zainteresowania z nauką, poszedłem na studia na Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, gdzie zostałem magistrem inżynierem. Idąc tym tropem łączę też pracę z zainteresowaniami. Pracowałem już w autobusowej firmie transportowej - PKS Polonus w Warszawie. Obecnie pracuję w branży części samochodowych.

W 2011 r. wydana została napisana przeze mnie książka pt. "Trolejbusy w Polsce".

Przez kilka lat moje artykuły o technice szynowej były publikowane na portalach infotram.pl, inforail.pl, a dodatkowo w pewnym okresie artykuły o transporcie publicznym na stronie transport-publiczny.pl.

Zobacz listę publikacji Jacka Pudło

Kontakt ze mną jest możliwy poprzez Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Udzielam się również na serwisie Phototrans.eu

Polecam stronę z moimi zdjęciami na facebooku: Jacek Pudło Photography

Warta uwagi strona ze zdjęciami starych samochodów: Weterani Szos - zdjęcia: Mateusz Buczek i Jacek Pudło

Interesujący transport miejski

Miasta znacznie rozrosły się po rewolucji przemysłowej w XIX wieku. Odległości przebywane przez ich mieszkańców znacznie wzrosły. Podróże ułatwiły najpierw tramwaje, a następnie samochody i autobusy. Transport miejski z regularnymi, numerowanymi liniami autobusowymi stał się w XX wieku elementem codzienności. Praktycznie każdy mieszkaniec miasta korzysta z linii autobusowej przebiegającej pod domem. Dla nielicznych system transportowy staje się hobby i poznają oni wszystkie trasy, a także konstrukcję rozkładów jazdy. Dla niektórych interesująca jest podróż autobusem i budowa tych pojazdów. Każda konstrukcja ma swoją charakterystykę i może stanowić ciekawy przykład rozwiązań technicznych. Transport miejski to krwiobieg miasta, dlatego warto, by zarządzali nim ludzie z dużą wiedzą, zaangażowani w swoją pracę.