Ustalanie czasu przejazdu autobusów i trolejbusów między poszczególnymi przystankami nie jest zadaniem łatwym. Raz pojazd komunikacji miejskiej przejedzie daną trasę szybciej, raz wolniej - wpływ na to ma między innymi natężenie ruchu samochodowego, styl jazdy kierowcy, liczba osób wsiadających i wysiadających na przystankach, różne ustawienia sygnalizacji świetlnej, masowe zakupy biletów u kierowców, zdarzenia losowe (np. wypadki).

Rozkładowy czas przejazdu zależy od dnia tygodnia i pory dnia - w godzinach wczesnoporannych i późnowieczornych autobusami i trolejbusami podróżuje niewiele osób, więc pojazdy stoją krócej na przystankach, po ulicach jeździ mniej samochodów a część sygnalizacji ma ustawiony szybszy cykl zmian świateł, co wpływa na szybszą podróż. Odwrotnie jest w dni robocze w godzinach szczytu - na przystankach obserwuje się duże wymiany pasażerów (a wyjście z zatłoczonego autobusu zajmuje trochę czasu), dodatkowo trzeba uwzględnić fakt, że nie zawsze da się przejechać na pierwszym zielonym (nie mówiąc już o większych zatorach).

Strefy godzinowe, które różni czas przejazdu, nazywa się porami. W rozkładach lubelskiej komunikacji można zaobserwować kilka podstawowych pór.

Dni powszednie: 4:00-6:30, 6:30-9:00, 9:00-11:00, 11:00-14:00, 14:00-18:00, 18:00-22:00, 22:00-24:00
Soboty i dni świąteczne: 4:00-7:00, 7:00-18:00, 18:00-22:00, 22:00-24:00

Tych pór jest jednak za mało, bo autobus o godzinie 17:30 potrzebuje mniej czasu, niż dwie godziny wcześniej, podobnie jak pojazd jedzie dłużej o 18:30 niż o 21:00. W soboty i dni świąteczne brakuje pory 7:00-9:30 (w dni wolne przed 9 na ulicach Lublina jest jeszcze dość pusto).

 

Przykład zbyt dużej różnicy w czasie przejazdu w dwóch porach (14:00-18:00 i 18:00-22:00) został podany w poniższej tabeli. Jak widać początkowy 12-minutowy odstęp między kolejnymi kursami zmniejsza się o 6 minut już po czterech przystankach!

Tabela 1. Teoretyczne czasy przejazdu linii 3 w kierunku Głuska w dzień powszedni.

Przystanek Godziny odjazdu
Zamojska 01 17:48 18:00
Lubelskiego Lipca 01 17:52 18:03
Park Bronowice 02 17:54 18:04
Plac Bychawski 01 17:59 18:07
Pawia 01 18:04 18:10

 

Analizując wnikliwie rozkłady można zaobserwować różnice w czasach przejazdu autobusów i trolejbusów na tej samej trasie - raz trolejbus ma dużo więcej czasu na pokonanie danego odcinka, raz autobus. Jednym słowem - rozkładowy gniot. Szczegóły zawarte są w poniższych tabelach.

 

Tabela 2. Różnice na trasie 153 z Węglina na Majdanek godzinach międzyszczytowych.

Przystanek 153 trolejbus autobus 45 57 9 56
Propozycja
Węglin 02 10:08 0 0 0 0 10:10



0 0
Rzaszyńska 02 10:09 1 1 1 1 10:11



1 1
Rzemieślnicza 03 10:10 1 2 1 2 10:12



1 2
Poznańska 02 10:12 2 4 1 3 10:13



2 4
Wiklinowa 02 10:13 1 5 1 4 10:14 10:09


1 5
Dziewanny 02 10:15 2 7 2 6
10:11 10:13

2 7
Skrzetuskiego 02 10:16 1 8 2 8

10:15

2 9
Os. Słowackiego 02 10:18 2 10 3 11

10:18

2 11
Pana Tadeusza 02 10:20 2 12 2 13

10:20

2 13
Park Akademicki 04 10:22 2 14 3 16

10:23 10:32
2 15
Wiercieńskiego 02 10:23 1 15 1 17


10:33
1 16
Muzyczna 02 10:25 2 17 3 20


10:36
3 19
MPWiK 01 10:27 2 19 3 23


10:39
3 22
Hala MOSiR 01 10:29 2 21 3 26


10:42
2 24
Rondo Lubelskiego Lipca 01 10:31 2 23 2 28


10:44
2 26
Park Bronowice 03 10:33 2 25 2 30


10:46
2 28
Lotnicza 01 10:35 2 27 1 31


10:47
2 30
Dulęby 01 10:37 2 29 3 34


10:50
2 32
Majdanek – pomnik 01 10:38 1 30 1 35


10:51
1 33
Majdanek 01 10:39 1 31 1 36


10:52
1 34
czas przejazdu
31
36





34

 

Tabela 3. Różnice na trasie 151 z Węglina do Abramowic godzinach porannego szczytu.

Przystanek 151 trolejbus autobus 10 12 20 27
Propozycja
Węglin 02 07:07 0 0 0 0 07:12



0 0
Raszyńska 02 07:08 1 1 1 1 07:13



1 1
Rzemieślnicza 02 07:10 2 3 2 3 07:15



2 3
Zwycięska 02 07:12 2 5 2 5 07:17



2 5
Szpital Wojewódzki 02 07:13 1 6 2 7 07:19 07:02


2 7
Poczekajka 02 07:15 2 8 2 9
07:04


2 9
Wojciechowska 02 07:19 4 12 2 11
07:06


3 12
Nałęczowska MPK 02 07:23 4 16 3 14
07:09


3 15
Rondo Krwiodawców 02 07:26 3 19 2 16
07:11


2 17
Spadochroniarzy 02 07:27 1 20 1 17
07:12


1 18
Liceum im. Staszica 02 07:29 2 22 2 19
07:14 07:13

2 20
KUL 02 07:33 4 26 2 21

07:15

3 23
Ogród Saski 01 07:35 2 28 3 24

07:18

3 26
Lipowa - cmentarz 01 07:37 2 30 2 26

07:20

2 28
MPWiK 01 07:39 2 32 3 29

07:23

2 30
Targi Międzynarodowe 01 07:40 1 33 2 31

07:25

2 32
Plac Bychawski 01 07:42 2 35 2 33

07:27

2 34
Dąbrowska 01 07:44 2 37 2 35

07:29

3 37
Wyścigowa 01 07:45 1 38 2 37

07:31

1 38
Mickiewicza 01 07:47 2 40 2 39

07:33 07:30
2 40
Reja 01 07:49 2 42 2 41


07:32
2 42
Abramowice 01 07:50 1 43 1 42


07:33
1 43
czas przejazdu
43
42





43

 

Tabela 4. Różnice na trasie 151 z Abramowic na Węglin w godzinach popołudniowego szczytu.

Przystanek 151 trolejbus autobus 27 20 12 10
Propozycja
Abramowice 04 15:18 0 0 0 0 15:16



0 0
Abramowice 02 15:19 1 1 1 1 15:17



1 1
Reja 02 15:20 1 2 1 2 15:18



1 2
Mickiewicza 04 15:22 2 4 2 4 15:20 15:11


2 4
Kraszewskiego 02 15:23 1 5 1 5
15:12


1 5
Wyścigowa 02 15:24 1 6 1 6
15:13


2 7
Dąbrowska 02 15:25 1 7 1 7
15:14


1 8
Dom Kolejarza 02 15:28 3 10 2 9
15:16


2 10
Targi Międzynarodowe 02 15:30 2 12 5 14
15:21


3 13
MPWiK 02 15:32 2 14 2 16
15:23


2 15
Lipowa - cmentarz 02 15:35 3 17 3 19
15:26


3 18
Ogród Saski 03 15:38 3 20 3 22
15:29


3 21
KUL 03 15:42 4 24 2 24
15:31 15:13

3 24
Liceum im. Staszica 01 15:44 2 26 2 26

15:15

2 26
Spadochroniarzy 01 15:45 1 27 1 27

15:16

1 27
Rondo Krwiodawców 03 15:48 3 30 3 30

15:19

3 30
Nałęczowska MPK 01 15:51 3 33 2 32

15:21

2 32
Wojciechowska 03 15:52 1 34 2 34

15:23

2 34
Poczekajka 01 15:54 2 36 2 36

15:25 15:31
2 36
Szpital Wojewódzki 01 15:55 1 37 1 37


15:32
1 37
Zwycięska 01 15:57 2 39 2 39


15:34
2 39
Rzemieślnicza 01 15:59 2 41 2 41


15:36
2 41
Raszyńska 01 16:00 1 42 1 42


15:37
1 42
Węglin 02 16:01 1 43 1 43


15:38
1 43
czas przejazdu
43
43





43
Przystanek 153 trolejbus autobus 45 57 9 56
Propozycja
Węglin 02 10:08 0 0 0 0 10:10



0 0
Rzaszyńska 02 10:09 1 1 1 1 10:11



1 1
Rzemieślnicza 03 10:10 1 2 1 2 10:12



1 2
Poznańska 02 10:12 2 4 1 3 10:13



2 4
Wiklinowa 02 10:13 1 5 1 4 10:14 10:09


1 5
Dziewanny 02 10:15 2 7 2 6
10:11 10:13

2 7
Skrzetuskiego 02 10:16 1 8 2 8

10:15

2 9
Os. Słowackiego 02 10:18 2 10 3 11

10:18

2 11
Pana Tadeusza 02 10:20 2 12 2 13

10:20

2 13
Park Akademicki 04 10:22 2 14 3 16

10:23 10:32
2 15
Wiercieńskiego 02 10:23 1 15 1 17


10:33
1 16
Muzyczna 02 10:25 2 17 3 20


10:36
3 19
MPWiK 01 10:27 2 19 3 23


10:39
3 22
Hala MOSiR 01 10:29 2 21 3 26


10:42
2 24
Rondo Lubelskiego Lipca 01 10:31 2 23 2 28


10:44
2 26
Park Bronowice 03 10:33 2 25 2 30


10:46
2 28
Lotnicza 01 10:35 2 27 1 31


10:47
2 30
Dulęby 01 10:37 2 29 3 34


10:50
2 32
Majdanek – pomnik 01 10:38 1 30 1 35


10:51
1 33
Majdanek 01 10:39 1 31 1 36


10:52
1 34
czas przejazdu
31
36





34

 

Dodane:

Tabela 5. Różnice na trasie 160 z Fabrycznej na Kunickiego w świąteczny poranek.

Przystanek 160 trolejbus autobus 3 17
Propozycja
Rondo Lubelskiego Lipca 01 07:11 0 0 0 0 07:20

0 0
Park Bronowice 02 07:12 1 1 2 2 07:22

2 2
Plac Bychawski 01 07:14 2 3 4 6 07:26 07:38
2 4
Dąbrowska 01 07:16 2 5 2 8
07:40
2 6
Wyścigowa 01 07:17 1 6 2 10
07:42
1 7
Mickiewicza 01 07:18 1 7 2 12
07:44
2 9
czas przejazdu
7
12



9

 

Tabela 6. Różnice na trasie 160 z Kunickiego na Fabryczną w świąteczny poranek.

Przystanek 160 trolejbus autobus 17
Propozycja
Dom Kolejarza 02 10:38 0 0 0 0 10:42
0 0
Plac Bychawski 03 10:39 1 1 2 2 10:44
2 2
Park Bronowice 04 10:40 1 2 3 5 10:47
2 4
czas przejazdu
2
5


4

 

parajumpers montreal parajumpers femme parajumpers homme moncler montreal timberland femme timberland canada canada goose sale ugg montreal moncler manteau canada goose femme ugg montréal timberland montreal moncler canada canada goose montreal ugg canada
canada goose pris belstaff jakke parajumper jakke uggs sko uggs votter peuterey jakke dame uggs vintersko woolrich parka timberland sko belstaff oslo belstaff jacket canada goose expedition parka dame moncler jacket canada goose expedition parka barbour jakke dame woolrich arctic parka barbour norge canada goose jakke pris timberland boots timberland norge