Do Wielkanocy 1999 roku wydawane przez MPK a ogłaszane w prasie komunikaty dotyczące funkcjonowania komunikacji w wielkie święta ograniczały się do lakonicznego stwierdzenia, że komunikacja miejska kursuje w obsadzie zmniejszonej o połowę w stosunku do zwykłej niedzieli, a wyjazdy z zajezdni zaczną się dopiero po godzinie 6 rano. Dla przeciętnego pasażera znaczyło to tyle co nic, dla nieco bardziej zorientowanego znaczyło to, że jeśli w zwykłą niedzielę daną linię obsługiwała parzysta liczba autobusów to w wielkie święta wykonany zostanie co drugi kurs na danej linii i może nie być kursów przed 6 rano. Problem był już w tym, że pewnie nikt poza dyspozytorami w MPK nie wiedział która z dwóch brygad na danej linii będzie obsługiwana, a która nie, albo które dwie z czterech. Jak nietrudno się zorientować jeszcze ciekawiej było w przypadku kiedy na danej linii w normalną niedzielę jeździło 3 lub 5 autobusów – w takim przypadku informacja z gazety była już informacją kompletnie żadną. No i chyba nie trzeba dodawać że jakiejkolwiek dokładniejszej informacji na przystankach znaleźć nie było można.

          Osobiście pamiętam że w takich przypadkach nie było zawsze tak samo – zazwyczaj tam gdzie w normalną niedzielę jeździły 3 autobusy to w wielkie święta wyjeżdżały dwa – ale myliłby się ten kto myśli że wykonywały kursy w równych odstępach czasu. Jeździły na niezmienionych w stosunku do zwykłej niedzieli rozkładach (z późniejszymi wyjazdami), z tymże jedna z brygad była nieobsługiwana, co powodowało dziury w rozkładzie. Dla przykładu jak rozkład linii 28 przewidywał w zwykłą niedziele takt 32 minutowy to w wielkie święta robiło się z tego 32 64 32 64 itd… W przypadku linii 7 czy 10 kończyło się to nawet tym, że z trzech „zwykłoniedzielnych” brygad wyjeżdżała jedna. Liniami, które w 1998 roku w zwykłe niedziele były obsługiwana pięcioma autobusami były w owych czasach 9 i 17 i żeby było wszystko „normalnie” to 9 w wielkie święta obsługiwały dwa autobusy a 17 trzy…

          W rozkładach obowiązujących w 1999 roku zdecydowano się zrobić z tym porządek i po raz pierwszy wydzielić specjalny rozkład na wielkie święta - i to rozwiązanie przetrwało do dziś – a od Bożego Narodzenia 2018 roku zdecydowano się nawet na obowiązywanie tych rozkładów również w drugie dni świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. W załączeniu do wglądu pierwsze rozkłady obowiązujące w wielkie święta 04.04.1999 roku oraz spis brygad.

Żeby unaocznić jak wyglądał komunikacyjny Lublin na początku 1999 roku to wystarczy przypomnieć że:

  • Najwyższym numerem w taborze był 2235 – a więc nawet nie były jeszcze skończone dostawy gniotów, które niedawno pożegnaliśmy. O Jelczach M125M jeszcze nikt w Lublinie wtedy nie słyszał, dziś już mało kto je pamięta. W mieście można było wtedy obok siebie na ulicy spotkać Neoplana, razem z ostatnimi egzemplarzami Manów i Mercedesów ściąganych z Niemiec w pierwszej połowie lat ’90 a także ostatnie egzemplarze trolejbusów ZiU.
  • Nie było w owym czasie żadnego przystanku na Sowińskiego, ani pod górę ani tym bardziej z góry. Były za to przystanki na Głębokiej pomiędzy skrzyżowaniami z Filaretów i Sowińskiego w obu kierunkach. Na Placu Wolności wciąż istniała centralna wyspa i po dwa słupki przystankowe w każdym kierunku, w centrum istnieją dwie klimatyczne pętelki wciśnięte między budynki – Hempla i Pomnik Kochanowskiego a także pętle przy skrzyżowaniu Kunickiego i Mickiewicza oraz Unickiej i Lubartowskiej. W owym czasie nie było jeszcze przejazdu przez wiadukt Poniatowskiego.
  • 45 i 57 nadal jeszcze wszystkimi kursami dojeżdżały pod Odlewnię, a w dni powszednie można było skorzystać z linii o numerach 41 czy 53.
  • Czas na wykonanie jednego kursu z postojem na niektórych liniach w dzisiejszych czasach wydaje się być nierealny…
  • Bilet normalny 30-minutowy kosztuje 1,20 PLN…
  • Jedyną brygadą jaka łączyła w sobie dwie linie było weekendowe 22+24, dziś praktycznie co drugi rozkład to brygada wieloliniowa.
  • W Boże Narodzenie 1998 roku MPK wysłało do obsługi komunikacji w mieście 47 autobusów, dziś wysyła 48 ale wszystkich rozkładów jest 52 – cztery obsługuje LLA.

Suplement:

Rozkład z 01.09.1998 r.

Rozkład z 04.04.1999 r.