W 1958 r. ruszyła w Czechosłowacji produkcja nowego modelu autobusu Skoda 706 RTO, który zastąpił dotychczas produkowany Skoda 706 RO. Autobus o przedniosilnikowej konstrukcji i dużej długości posiadał nową, obłą bryłę nadwozia. Konstrukcję wykonano jako międzymiastowej, szybko opracowano jednak miejską adaptację z dwoma dwuskrzydłowymi drzwiami.

Pojazd zainteresował władze PRL, w którym ruszyła produkcja znacznie mniej pojemnych Sanów H01. Zadecydowano o zakupie licencji na autobus i rozpoczęcia jego montażu w zakładach w Jelczu. Motywem takiego działania była również prawdopodobnie niedopracowana i wadliwa konstrukcja Sana H01. Wszystko to było potęgowane przez bardzo niekorzystne warunki podróżowania komunikacją miejską, gdzie panował stały tłok.

W 1959 r. sprowadzono pierwsze Skody. Część z nich skierowano do przedsiębiorstw komunikacji miejskiej. Do Lublina trafiło 5 autobusów. Otrzymały one numery 87-91. Eksploatowano je przez całe lata 60., od 1965 r. równolegle z Jelczami 272 MEX. Pojazdy były pojemne i proste konstrukcyjnie. Prawdopodobnie w 1968 r. skasowano pierwszą Karosę.