x6003-20

Irisbus Citelis Line
Włosko-francuski niskopodłogowiec

Parametry: 12-metrowy, trzydrzwiowy, niskopodłogowy, tylnosilnikowy

Liczba: 9 szt.

Lata ekspolatacji: 2014-2016

 

Na połowę 2014 r. przypadał koniec umów z prywatnymi przewoźnikami zawartymi w 2010 r. Z ulic miały zejść MANy z Irexu. ZTM Lublin ogłosił więc przetargi na 3-letnią obsługę linii 9 autobusami solowymi i 11 przegubowymi. Zamówienie dotyczyło linii 2, 19, 20, 22 i 32 oraz drugiego pakietu obsługiwanego przegubowcami. Wymagano autobusów nowszych niż z 2000 r., pomalowanych w barwy miejskie. Po otwarciu ofert niespodziewanie najtańsza okazała się stawka spółki z drugiego końca Polski - mianowicie PKS Zielona Góra. Przedsiębiorstwo zadeklarowało wykonywanie przewozów za 11,9 mln zł autobusami Mercedes O530 Citaro i MAN NG313. W praktyce PKS ZG sprowadził jednak autobusy Irisbus Citelis Line, które będą kursować po Lublinie do 30 czerwca 2016 r.

6003-20-3

Irisbus Citelis Line #6003 w Lublinie na Al. Racławickich, w swoich pierwszych dniach w Lublinie, na linii 20. fot. Jacek Pudło 2014-05-02

Irisbus to marka, która powstała w 1999 r. wyniku połączenia sił autobusowych działów Renault i Iveco. Produkowane autobusy początkowo były kontynuacjami dotychczasowych konstrukcji. W późniejszym okresie wygaszano niektóre linie produktowe, kładąc nacisk na wspólne pojazdy.

Irisbus Citelis to zaprezentowana w 2005 r. modernizacja autobusu Irisbus Agora, produkowanego wcześniej jako Renault Agora. Pojazd jest 12-metrowym niskopodłogowcem, którego podstawowe odmiany to 2- lub 3-drzwiowy autobus miejski z silnikiem pionowym zabudowanym poprzecznie lub poziomym. Źródłem napędu jest rzędowy, 6-cylindrowy silnik Iveco Cursor 8 z pompowtryskiwaczami Bosch. Citelis występuje też w wersji midi - 10,5 m oraz jako 18-metrowy przegubowiec. Na jego bazie powstały też trolejbusy Cristalis, obecne we Francji i Włoszech. Citelisy są najpopularniejsze we Francji i Włoszech, natomiast w innych państwach ustępują one popularnością zagranicznym konkurentom. W Polsce fabrycznie nowe Citelisty trafiły m. in. do Bydgoszczy, Lubina (oczywiście nie mylić z Lublinem), Słupska, Wałbrzycha oraz do Mobilisu na linie w Krakowie.

Zakupione przez PKS ZG Citelisy pochodzą z Finlandii i były eksploatowane przez firmę Westendin Linja, obsługującą m. in. linie w Helsinkach. Wyprodukowano je w 2007 r. Fińska firma w 2012 r. upadła, a jej autobusy trafiły na sprzedaż.

Irisbusy posiadają 91 miejsc, w tym 39 siedzących. Napędza je poziomy silnik Iveco Cursor 8. Posiadają one automatyczną skrzynię biegów i portalowy most napędowy.

Citelisy z PKS Zielona Góra otrzymały numery 6001-6009. Irisbusy zadebiutowały z początkiem maja 2014 r., zastępując wyeksploatowane MANy NL222 z Irexu, sprowadzone z Bordeaux, wyprodukowane w 1995 r. Citelisty mają rejestracje na GSL, co sugeruje, że są w leasingu. 8 autobusów kursuje na liniach, a dziewiąty pełni funkcję rezerwy.

W marcu 2016 r. ZTM Lublin przed terminem rozwiązał umowę z PKS Zielona Góra, ze względu na zły stan techniczny pojazdów, który ujawniły kontrole policji, oraz niezrealizowanie kursów.

 

Tabela dostaw
Rok Numery Liczba
2014 6001-6009 9
SUMA 9
parajumpers montreal parajumpers femme parajumpers homme moncler montreal timberland femme timberland canada canada goose sale ugg montreal moncler manteau canada goose femme ugg montréal timberland montreal moncler canada canada goose montreal ugg canada
canada goose pris belstaff jakke parajumper jakke uggs sko uggs votter peuterey jakke dame uggs vintersko woolrich parka timberland sko belstaff oslo belstaff jacket canada goose expedition parka dame moncler jacket canada goose expedition parka barbour jakke dame woolrich arctic parka barbour norge canada goose jakke pris timberland boots timberland norge