Wycieczka na Ukrainę wiąże się z szeregiem przygód i ciekawych widok. Szczególnie dużo interesujących widoków czeka miłośników starej motoryzacji. U naszego wschodniego sąsiada można bowiem wciąż spotkać niezliczone ilości samochodów z epoki ZSRR. Import samochodów używanych na Ukrainę jest bardzo utrudniony i kosztowny, a ukraińskie społeczeństwo - mało zamożne. Stąd też wciąż można spotkać na ulicach stare samochody. Każdemu, kto pamięta dobrze lata 90. i wcześniejsze, przypomną się zaraz wspomnienia z dzieciństwa na widok Ład, Zaporożców, Ziłów, Kamazów i innych super sprzętów.

waz-2106 2703

WAZ-2106 (1976-2006)

Samochody o sprawdzonej konstrukcji były produkowane przez bardzo długi czas w ZSRR, a następnie w Rosji i byłych republikach. Ten WAZ-2106 Żiguli, znany u nas jako Łada (taka była bowiem eksportowa nazwa samochodu) to jedna z kilku odmian WAZów. Skrót WAZ pochodzi od nazwy Wołżskij Awtomobilnyj Zawod - fabryki w Togliatti w obwodzie Samarskim, założonej w 1966 r. specjalnie w celu produkcji nowoczesnych wówczas samochodów osobowych. WAZ-2106 został wprowadzony do produkcji w 1976 r. i wyróżniał się przede wszystkim silnikiem o pojemności 1,6 l. Od innych wersji wazów odróżniał go przede wszystkim grill wykonany z tworzywa, z podwójnymi lampami. Podobny grill przedni, ale metalowy, posiadał WAZ-2103. Nowsza wersja WAZ-2107 odróżniała się wyższą środkową częścią grilla. Samochód sfotografowany został w 2010 r. w Chersoniu. Wciąż nietrudno spotkać takie auto na Ukrainie, obojętnie czy w użytku prywatnym czy jako taksówka. Samochody podlegają obowiązkowemu tuningowi - np. tu widzimy nowe kołpaki, lusterka i odblaski pod zderzakiem. Najbardziej wysmakowany tuning obejmuje montaż diod do podświetlenia podwozia w nocy. Efekt pioronuje i budzi podziw oglądających. WAZ-2106 był produkowany nie tylko w Togliatti, ale i w Chersoniu na Ukrainie oraz w Iżewsku. Wyprodukowano kilka milionów tych samochodów.

gaz24 2524

GAZ-24 Wołga (1970-1992)

Oto auto wyższej klasy z końca lat 60. Ten "radziecki Mercedes" powstał w tym samym okresie, co uwielbiane wersje Dodge'ów Chargerów czy też Fordów Mustangów. Tyle tylko że pod maską drzemie nie wielki, widlasty silnik V8, a "skromniejszy", radziecki silnik ZMZ o pojemności skokowej 2,4 l, wyciskający z siebie zawrotną moc 95 koni mechanicznych. GAZ-24 powstawał w zakładach GAZ - Gorkowskij Awtomobilnyj Zawod w Niżnym Nowogrodzie (do 1990 r. Gorki). Fabryka samochodów w tym mieście założona została w latach 30., za czasów postępującej industrializacji w ZSRR. Auto jest bardzo szerokie, długie i ciężkie, a zawieszenie tylne oparte jest na resorach. W środku jest dużo miejsca, przez co podróż jest komfortowa. Na zdjęciu widoczna zmodernizowana odmiana z atrapą przednią z tworzywa sztucznego, produkowana po 1985 r. Samochód do dziś spotkania na taxi lub u właścicieli prywatnych. Wyprodukowano 1,479 mln szt. Gazów 24. Warto doda.ć, że silnik pięknie rzęzi w tym aucie. Na zdjęciu GAZ sfotografowany we Lwowie w 2011 r.

moskwicz-2140 2465

Moskwicz-2140 (1976-1988)

Samochody Moskwicz produkowano w Moskwie w zakładach AZLK - Awtomobilnyj Zawod imieni Leninskogo Komsomoła. Fabryka powstała jeszcze w latach 30. Moskwicze konstruowano w Związku Radzieckim. Wyposażono je w silnik UZAM-412M o pojemności 1,5 l i mocy 75 KM, zasilany gaźnikiem. Pochodził on z poprzedniego modelu Moskiwcz-412, produkowanego od 1967 r. Na zdjęciu Moskwicz sfotografowany we Lwowie w 2011 r.

Ciąg dalszy nastąpi.

parajumpers montreal parajumpers femme parajumpers homme moncler montreal timberland femme timberland canada canada goose sale ugg montreal moncler manteau canada goose femme ugg montréal timberland montreal moncler canada canada goose montreal ugg canada
canada goose pris belstaff jakke parajumper jakke uggs sko uggs votter peuterey jakke dame uggs vintersko woolrich parka timberland sko belstaff oslo belstaff jacket canada goose expedition parka dame moncler jacket canada goose expedition parka barbour jakke dame woolrich arctic parka barbour norge canada goose jakke pris timberland boots timberland norge