Pod koniec okresu międzywojennego w Związu Radzieckim intensywnie zaczęła rozwijać się komunikacja trolejbusowa. Trolejbusy łatwo było uruchomić podczas mroźnej zimy, a także nie trzeba było odkuwać dla nich torowisk z lodu i śniegu. Autobusy były wówczas niewielkie i wciąż jeszcze niedoskonałe, stąd trolejbus okazywał się dobrą alternatywą dla tramwaju.

 

W sierpniu 1936 roku, Jarosławski Zakład Samochodowy (JAZ) rozpoczął produkcję trolejbusów, nazywanych JaTB-1 (skrót od Jarosławia, trolejbusu i 1 modelu). Wyposażenie elektryczne zostało wyprodukowane przez fabrykę Dynamo (która do dziś dzień produkuje aparaturę tramwajową i trolejbusową). JaTB-1 był ulepszony w stosunku do LK - pierwszego radzieckiego trolejbusu (nazwa to skrót od nazwiska Lazar Kaganowicz). Posiadał on specjalne podwozie i bardziej aerodynamiczne nadwozie. Trolejbus posiadał wydajne hamulce - zastosowano oddzielne hamulce pneumatyczne oraz specjalny hamulec w układzie przeniesienia napędu. Moment napędowy był przenoszony z silnika elektrycznego poprzez wał kardana do przekładni ślimakowej mostu napędowego. W stosunku do poprzedniego modelu zwiększono wielkość opon, dla wydłużenia ich eksploatacji.

 

Instalacja elektryczna JaTB-1 lepiej wykorzystywała charakterystykę silnika, a także umożliwiała hamowanie odzyskowe. Główne elementy mechaniczne JaTB-1 (przednia i tylna oś, układ kierowniczy itp.) została zaprojektowana specjalnie dla tego modelu. Wyposażenie elektryczne umieszczono w zabudowie z przodu pojazdu. Dostęp umożliwiały specjalne drzwiczki, które odróżniały JaTB-1 od późniejszych modeli.  Sterowanie drzwi i wycieraczek było pneumatyczne, zaś ogrzewanie i oświetlenie było elektryczne.

Odpowiednie wyposażenie wnętrza i niezbyt wysoki poziom podłogi sprawiały, iż JaTB-1 był komfortowym trolejbusem jak na swoją epokę. Kabina kierowcy nie była zabudowana, a jedynie oddzielona zasłoną.

W 1937 pojawił się nowy model - JaTB-2. Wprowadzono w nim zabudowaną kabinę kierowcy, a wyposażenie elektryczne przesunięto za stanowisko kierowcy. Kabina posiadała oddzielne drzwi. Zmodyfikowana została konstrukcja podwozia, które było lżejsze i bardziej wytrzymałe, z racji na wykonanie z zamkniętych stalowych profili.

Kolejny solowy model, JaTB-4, pojawił się w 1939 roku. Z zewnątrz można go było odróżnić po dwuczęściowym zderzaku przednim. Posiadał on sprawdzoną w eksploatacji instalację elektryczną z modelu piętrowego - JaTB-3. Trolejbus posiadał dodatkowo nowy, mocniejszy silnik. Nowa była również sprężarka, która okazała się być jednak zbyt niskiej mocy.

W 1941 roku zaprezentowano model JaTB-4A. Posiadał on półmetalowe, wytrzymalsze i lżejsze nadwozie. Z zewnątrz wyróżniał się gładszym dachem oraz zmienionymi szybami przednimi. Po wojnie, niektóre radzieckie miasta wymieniały nadwozia starszych wersji na nowe, półmetalowe. Dotyczyło to między innymi Moskwy, Leningradu, Kijowa i Charkowa.

Do Polski trolejbusy JaTB trafiły w 1946 roku, kiedy to uruchomiono trakcję trolejbusową w Warszawie. Później trafiały one i do innych miast, jednak były już wówczas bardzo wyeksploatowane i zostały szybko wycofane.

Jedyny JaTB, jaki dotrwał do dziś, to JaTB-1, zachowany w muzeum w Sankt Petersburgu.

parajumpers montreal parajumpers femme parajumpers homme moncler montreal timberland femme timberland canada canada goose sale ugg montreal moncler manteau canada goose femme ugg montréal timberland montreal moncler canada canada goose montreal ugg canada
canada goose pris belstaff jakke parajumper jakke uggs sko uggs votter peuterey jakke dame uggs vintersko woolrich parka timberland sko belstaff oslo belstaff jacket canada goose expedition parka dame moncler jacket canada goose expedition parka barbour jakke dame woolrich arctic parka barbour norge canada goose jakke pris timberland boots timberland norge